Jak jsme dělali uživatelské testování v Portoriku
Jedno červencové ráno mě probudila zpráva od Honzy, jestli zvládneme udělat uživatelské testování na mobilu s uživateli z Portorika. Moje odpověď zněla jasně: „Ano, zvládneme.“ A hned jsem si šel nadšeně balit kufry. K mé smůle se později ukázalo, že šlo o testování na dálku.
Proč testovat s uživateli v Portoriku?
Náš klient GSK nabízí vitamíny, potravinové doplňky a nebojí se nových věcí. Jedním z inovativních nápadů bylo sloučit produktové weby několika značek do jednoho „multi-brand“ webu. Společný web by řešil vícero potřeb zákazníků, poskytoval informace o vitamínech, doplňcích stravy a lécích na bolest.
Díky multibrand přístupu by GSK provozovalo a propagovalo místo deseti webů pouze jeden jediný. Usnadnilo by si správu a snížilo náklady.
Tuto novou myšlenku se GSK rozhodlo vyzkoušet v Portoriku. A protože GSK ví, jaký má UX dopad na úspěch webu a že je důležité návrhy testovat se zákazníky, souhlasili ještě před spuštěním webu s uživatelským testováním na UX prototypu. Takové uživatelské testování dokáže zachytit problémy v použitelnosti ještě před fází grafiky, kódování a programování. Sníží se tím riziko, že web lidi nepochopí nebo nedokážou na něm pohodlně nakoupit.
Jak na vzdálené uživatelské testování
Vzdušnou čarou to máme k uživatelům do Portorika 8 000 kilometrů, takže metoda online testování byla jediná možná. A v době pandemie COVID-19 se tzv. „Remote User testing“ stává první volbou i v rámci jednoho města.
Technicky to není žádná věda. Rozhovor, nahrávání a sdílení obrazovky mobilu probíhalo skrz aplikaci Zoom. Záložní mobilní telefon byla nutnost. Naštěstí jsme ho využili jen jednou, když účastníkovi nešel správně nastavit zvuk v Zoomu. A dovolat se do Portorika v dnešní době není problém. Celý průběh testování pak klient viděl živě na YouTube.
Mimochodem, testování na mobilu jsme upřednostňovali hned, jak jsme zjistili, že vysoce přes 90 % návštěvnosti webů klienta pochází právě z mobilních zařízení.
Skutečný oříšek je nábor a organizace
I když je Portoriko americké teritorium, mluví se tam hlavně španělsky. Naštěstí nám s náborem pomáhala další agentura Grey. Při domlouvání požadavků a časů jsme museli počítat i s časovým rozdílem — v Portoriku je o pět hodin méně než u nás. Domluva s náborovou agenturou zabrala okolo 30 dlouhých e-mailů a několik callů, ale na konci jsme dostali vytoužený Excel s 10 jmény účastníků, kteří byli schopni povídat si anglicky, připojit se kvalitně přes Zoom v tichém prostředí a nasdílet obrazovku na mobilu.
Dále jsme si připravili checklist, co vše bylo potřeba udělat. V kombinaci s pravidelnými statusy před testováním tak klient přesně věděl, v jakém stavu se projekt nachází a co je třeba ještě zařídit.
UX kontrolní seznam
Shrnuto
- Na mobilu i desktopu
- 8 testerů
- Kvalitativní moderované testování
- Vzdálené testování
- Výstup: nahrávky, excel se všemi nalezenými problémy a insighty, prezentace s TOP nálezy
Přehled procesu
- Nábor testerů (Grey)
- Prověření (screening) testerů (musí splnit kritéria pro testování) (Grey)
- Testovací scénář (WT) a schválení scénáře (GSK)
- Naplánování schůzek s učastníky testování (Grey)
a. Právní náležitosti (Grey)
b. Test kvality internetového připojení (Grey) - Samotné testování (WT)
a. Tester plní úkoly podle scénáře
b. Tester “přemýšlí nahlas” (popisuje, co se snaží udělat a co se mu honí hlavou)
c. Moderátor klade dodatečné otázky v průběhu celého testování
d. Z celého testování je pořízen záznam a vše je streamováno živě přes Youtube - Právní náležitosti a odměny pro účastníky (Grey)
- Prezentace (WT)
a. TOP zjištění a doporučení
b. Excel se všemi nálezy
c. Nahrávky dostupné přes zabezpečený odkaz
Jak testování probíhalo
Testování probíhalo 3 dny s 8 účastníky. Testoval se prototyp webu — trochu obarvené interaktivní a responzivní wireframy pro mobil i desktop.
S každým účastníkem jsme byli domluveni na konkrétní čas, kdy se připojí na Zoom. Já jsem s Káťou seděl v zasedačce v Praze, tester se připojil z Portorika a klient se připojil k živému přenosu na YouTube v Londýně.
Asi ve dvou případech tester „nedorazil“, naštěstí jsme měli po ruce náhradníky. Proto je dobré nabrat více respondentů, než potřebujete — vždy může někdo vypadnout. Mezi sloty jsme měli hodinovou pauzu na vydechnutí, nastavení techniky, komunikaci a řešení zádrhelů.
Moderace probíhala podle scénáře, účastníkům jsme po zahřívacích otázkách zadávali několik úkolů typu: „Chcete koupit vitamíny pro svoji babičku. Jak byste postupovali?“ A sledovali jsme, jak se budou pohybovat na webu. Úkoly a otázky pro účastníky sloužily k ověření hypotéz — toho, co jsme se chtěli dozvědět před testováním.
Hypotézy
- Uživatelé rozumí účelu webu (k čemu slouží, jaké informace, značky, produkty obsahuje).
- Uživatelé rozumí, co mohou na webu dělat.
a. Koupit produkt.
b. Přečíst se o nemocích, tipech apod.
c. Získat slevové kupóny.
d. Přečíst si o produktu/značce.
e. Získat kontakt pro vyřízení dotazu, reklamace nebo stížnosti. - Uživatelé jsou schopni najít a koupit produkt.
- Uživatelé jsou schopni používat filtry produktů.
- Uživatelé jsou schopni najít konkrétní prezentaci produktu.
a. Uživatelé rozumí rozdílům mezi značkami (co nabízejí). - Uživatelé s konkrétním zdravotním problémem je schopen najít odpovídající produkt.
- Uživatelé jsou schopni na stránkách najít a použit slevový kupón.
- Uživatelé jsou schopní najít informace z příbalového letáku produktu.
- Uživatelé oceňují a používají odkazy na další produkty (cross-sell).
- Uživatelé jsou schopni najít kontakt.
Co jsme se z testování webu dozvěděli
Díky testování prototypu jsme objevili 33 problémů a insightů, neboli příležitostí ke zlepšení.
Účastníci například přivítali dostupné informace z příbalového letáku jako je složení, dávkování a použití. Tyto informace pro ně do té doby nebyly dostupné a zde je měli v PDF na jednom místě.
Naopak web s více produkty a značkami vnímali jako nezávislý a nikoli jako oficiální web pro tyto produkty. Kontakt na těchto stránkách tak nepovažovali za kontakt na výrobce produktů. Právě vnímání webu by se po spuštění webu špatně opravovalo a je dobře, že se na to přišlo ještě před tvorbou grafického návrhu webu.
Jak může pomoci uživatelské testování i vám
Testování s uživateli dokáže rychle odhalit, jak budou uživatelé web používat a přinese vám často překvapivá zjištění, která by vás vůbec nenapadla.
Určitě se vyplatí testování do procesu návrhu a vývoje webů a aplikací zařadit, třeba i menší, ale opakované. Testovat lze i na prototypech webu bez ostré grafiky a obsahu. Odladíte tak problémy, na které by se jinak přišlo až po spuštění a vyčerpání rozpočtu.